Hírek
Legfrissebb hírek
- 12-11 Újabb utak épülnek a kerületben
- 12-11 Újabb BENU Gyógyszertárral büszkélkedhet Budafok-Tétény
- 12-10 Egy aláírás a nemzeti régiók védelméért
- 12-09 Jégpályaavató Mikulás bulit tartottak
- 12-09 A Bursa Hungarica Ösztöndíjpályázat 2020. évi fordulójának összesített adatai
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Program Városfejlesztés Sport Közlekedés Kultúra Megemlékezés Budapest Bornegyede Környezetvédelem Oktatás Pályázat Felhívás Ünnep Fesztivál Elismerés Közélet Civil élet Egészség Kiállítás Borfesztivál EU projekt Promontor TV Kék hírek Gyász Stratégiai partner Testületi ülés Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pályázatok Helytörténet Évforduló Pincejárat Csatornázás Ünnepség Hitélet Rendőrség Bornegyed Esélyegyenlőség Családbarát hely Videó Jótékonyság Előadás Társadalmi egyeztetés Kerület napja Koncert Siker Programok Egészségügy Civil összefogás Meghívó Stratégiai partnerek Szavazás Közbiztonság Rendőrségi felhívás Nemzeti összefogás Választás Állás Advent Lakossági fórum Család Bornegyed magazin Köszöntés Kegyelet Projekt területek Életmód Vállalkozás Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Természetvédelem Nekrológ Közösségre kapcsolva Lomtalanítás Klíma Adomány Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Budapesti olimpia Könyvbemutató Közösségi tervezés Helyzetjelentés Aláírásgyűjtés Víz világnapja Honatya Népszavazás Tisztelet Avent Portré Mulatság Civil kurázsi autó BeszámolóEgy magyar állampolgár átlagosan napi egy kilogramm szemetet „termel”, amely a szemétlerakóba kerül. A szelektíven gyűjtött hulladékok azonban másodlagos nyersanyagként felhasználhatók, a komposzt alapanyagául szolgáló lehullott falevél, lenyírt fű, elhervadt virág vagy zöldség- és gyümölcshéj pedig a megfelelő kezelés után, környezetünket táplálva visszakerül a természet körforgásába. Ezért is tartja fontos feladatának a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt., hogy ne csak a szelektív hulladékgyűjtésről nyújtson széles körű tájékoztatást, hanem a természetben keletkező, számunkra már nem hasznosítható anyagok összegyűjtéséről, kezeléséről is, mégpedig a legfogékonyabb korban lévőknek, a gyerekeknek.
Az önkormányzat kezdeményezésére a kerület két ökoiskolájában, a Herman Ottó Általános Iskolában és a Gádor Általános Iskolában Vasas Dávid, a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ okleveles környezetmérnöke segítségével „Composta” címmel szervezett környezetvédelmi előadásokat az FKF.
Szűcs Georgina, az Edukációs Csoport főmunkatársa arról tájékoztatta lapunkat, hogy a FKF évek óta tart szemléletformáló előadásokat, de a komposztálás bemutatása még új színfolt a palettán. A témát Budafok-Tétény önkormányzata vetette fel, és örömmel tettek eleget ennek a felkérésnek, mert bíznak abban, hogy segítségükkel a későbbiekben az iskolák tanulói a gyakorlatban is megismerkedhetnek a komposztálás lépéseivel.
Vasas Dávid kérdésünkre válaszolva elmondta: a Budapest zöldövezeteiből összegyűjtött zöldhulladékot 2005 óta Pusztazámoron kezelik, ahol magas tápanyagtartalmú, földszerű anyagot, komposztot állítanak elő belőle. Ennek összegyűjtése azért is fontos, hogy csökkenjen a lerakásra kerülő szerves anyag mennyisége. A komposztálótelep szakmai irányítója kiemelte: komposzttermékeiket ma már értékesíteni is tudják. Az FKF munkatársai két-két napot töltöttek a kerület iskoláiban, ahol összesen tizenhat rendhagyó tanítási órát tartottak ebben a témakörben. Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy a komposztba kifejezetten tilos belerakni főtt ételt, kenyeret, csontot, kezelt fát, üveget, fémet, műanyagot vagy csírázást gátló anyagokat, olajat, festéket, vegyszert, és a lassú bomlás miatt célszerű elkerülni a beteg növényi részeket, fenyőféléket, gallyakat, a rózsalevelet, a gesztenye-, tölgy-, nyár- és diófaleveleket is. A kerti és konyhai hideg hulladékok, a kávé, tea, köröm, haj, hamu, kezeletlen fa viszont jó komposzt-alapanyagnak számít.
Tamás Angéla