Hírek
Legfrissebb hírek
- 12-10 Egy aláírás a nemzeti régiók védelméért
- 12-09 Jégpályaavató Mikulás bulit tartottak
- 12-09 A Bursa Hungarica Ösztöndíjpályázat 2020. évi fordulójának összesített adatai
- 12-07 Nyitott szívvel!
- 12-05 Adventi vásár a Csemetekert Tagóvodában
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Program Városfejlesztés Sport Közlekedés Kultúra Megemlékezés Budapest Bornegyede Környezetvédelem Oktatás Pályázat Felhívás Ünnep Fesztivál Elismerés Közélet Civil élet Egészség Kiállítás Borfesztivál EU projekt Promontor TV Kék hírek Gyász Stratégiai partner Testületi ülés Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pályázatok Helytörténet Évforduló Pincejárat Csatornázás Ünnepség Hitélet Rendőrség Bornegyed Esélyegyenlőség Családbarát hely Videó Jótékonyság Előadás Társadalmi egyeztetés Kerület napja Koncert Siker Programok Egészségügy Civil összefogás Meghívó Stratégiai partnerek Szavazás Közbiztonság Rendőrségi felhívás Nemzeti összefogás Választás Állás Advent Lakossági fórum Család Bornegyed magazin Köszöntés Kegyelet Projekt területek Életmód Vállalkozás Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Természetvédelem Nekrológ Közösségre kapcsolva Lomtalanítás Klíma Adomány Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Budapesti olimpia Könyvbemutató Közösségi tervezés Helyzetjelentés Aláírásgyűjtés Víz világnapja Honatya Népszavazás Tisztelet Avent Portré Mulatság Civil kurázsi autó BeszámolóA Városház tér - Mária Terézia utca sarkán álló, egykor reprezentatív épületet az 1800-as évek végén Fáber Frigyes, Budafok legjobban foglalkoztatott kádármestere építtette. Az akkori Barossliget - Ország út sarkán emelt épülettel kezdődött a budafoki városközpont kialakítása. Az épület és a déli vasút közötti területen 1902-ben épült fel Brázay Zoltán gyógyszervegyészeti gyára.
Ez lett később a budafoki Városháza alapja, ahova csak a középrizalitot kellett betervezni és megépíteni. 1926-ban várossá vált Budafok, és miután eldőlt, hogy a volt gyár épülete lesz a városháza, kétévi tárgyalás után a helyhatóság megvette Fáber Frigyestől egykori lakóépületét. Az épületet átalakították, és 1929-től a város mindenkori polgármesterének lakásául szolgált. 1950-ben, miután a kerületet a fővároshoz csatolták, átépítették és a ,,Zöld Kereszt” névre hallgató épületben körzeti gyerekorvosi rendelőket alakítottak ki.
1966-ban, az új központi szakorvosi rendelőintézet átadását követően a gyerek szakorvosi rendelők is kiköltöztek. Rövid ideig a Hazafias Népfront, majd – ideiglenesen – az MSZMP költözött az épületbe, a tervezett központi párt- és KISZ székház felújításáig.
A tervezett székház soha nem épült fel, a rendszerváltáskor az MSZMP jogutódja, az MSZP kapta meg a házat. Bár a hasznait beszedték, albérletbe adták egyes helyiségeit, nem törődtek az állagmegóvással. Ennek következtében az ingatlan használhatatlanná vált, végül az MSZP a sorsára hagyta.
A kerület történelmének fontos része az épület, ezért az önkormányzat vezetése évek óta próbálkozott a visszavásárlásával, ami 2018 novemberében sikerült, és így az Önkormányzat tulajdonába került.
(a helytörténeti adatokat Garbóci Lászlónak köszönhetjük)
A Fáber villa az 1900-as évek elején
Napjainkban...