Hírek
Legfrissebb hírek
- 03-04 Bezárják az üzleteket és az iskolákat
- 03-03 Lakossági szavazás a falfestményekről
- 03-01 Megújulás a nagytétényi sportpályán
- 03-02 Fokozott elővigyázatosság az intézményeinkben
- 03-02 Vár az ovi! - Bemutatkoznak a kerület tagóvodái
Cimkék
Városházi Híradó Budafok-Tétény Publikus Közlemény Tájékoztató Városfejlesztés Program Sport Közlekedés Kultúra Koronavírus tájékoztató Megemlékezés Felhívás Környezetvédelem Promontor TV Oktatás Budapest Bornegyede Pályázat Elismerés Ünnep Fesztivál Közélet Civil élet Egészség Videó Gyász Kiállítás Borfesztivál EU projekt Testületi ülés Kék hírek Stratégiai partner Interjú Összefogás Hagyományőrzés Pincejárat Pályázatok Helytörténet Évforduló Bornegyed Csatornázás Rendőrség Ünnepség Családbarát hely Hitélet Közösségre kapcsolva Jótékonyság Esélyegyenlőség Tájékoztatás Előadás Kerület napja Egészségügy Koncert Egyesített Óvoda Társadalmi egyeztetés Siker Programok Stratégiai partnerek Rendőrségi felhívás Meghívó Szavazás Közbiztonság Civil összefogás Köszöntés Választás Állás Nemzeti összefogás Bornegyed magazin Advent Lakossági fórum Család Vállalkozás Kegyelet Nekrológ Projekt területek Életmód Adomány Természetvédelem Köszöntő Riasztás Fővárosi Közgyűlés Lomtalanítás Klíma Tűzeset Könyvbemutató Közösségi tervezés Testvérvárosok Ajándékozás Budapest Felmérés Közössgre kapcsolva Budapesti olimpia Lakossági felhívás Mulatság Civil kurázsi autó Suli-Vár Beszámoló Támogatás Egyeztetés Helyzetjelentés Nyilatkozat Álláspont Aláírásgyűjtés Játék Víz világnapja Honatya Népszavazás Helyreigazítás Tisztelet Állatok Világnapja Avent Információ PortréA Don-kanyarban életüket vesztett magyar katonákért és Pelikán Imre bácsiért gyújtottak mécseseket a barossi Donát-hegy nyolc méter magas keresztjének lábánál január 9-én. A Budatétényi Polgári Kör tagjai is ugyanezen a napon, az esti szentmisét követően imádkoztak és nyújtottak gyertyákat a Szent István király plébániatemplom kertjében.
„A doni áttörés napja a magyar emberek és a honvédség történelmébe is fekete napként íródott be. Ezen a napon több mint 120 ezer magyar katona esett áldozatul a harcokban, maga után hagyva feleséget, édesanyát, gyermekeket mérhetetlen fájdalmukban szomorúságukban” – kezdte emlékező beszédét Bodnárné Fehér Erzsébet, a Baross Gábor-telepi Polgári Kör elnöke a Doni áttörés emléknapja alkalmából. Felidézte, hogy Pelikán Imre bácsi, a polgári kör örökös tiszteletbeli elnöke is megjárta a Don-kanyart, de szerencsére túlélte a harcokat, és haza tudott jönni a szeretteihez. A Donát-hegyi emlékhelynél sokan gyűltek össze, hogy virággal és mécsessel emlékezzenek az elhunytakra. Ambrus Károly tárogatón játszott, majd a barossi elhunytak névsorát olvasta fel, melyet a kereszt lábazatára véstek.
Ünnepi beszédében Monostoriné Szeleczky Gabriella idézte fel a katonák mindennapjait: „Ma egy olyan, általunk tisztelt és szeretett személyen keresztül emlékezünk meg a doni hősökre, akit valamennyien jól ismertünk. Ő Pelikán Imre magyar királyi utász zászlós. A műszaki utászcsapatok legfontosabb feladata támadásban a főerők előnyomulásának támogatása volt, illetve védelemben a terület megtartása. Feladatuk között szerepelt az aknamezők telepítése vagy az aknamentesítés, de elsősorban olyan építési munkálatokat folytattak, mint utak javítása, hidak és harcálláspontok kiépítése, vagy megerődített támpontok lerombolása, akadályok eltávolítása. A katonák gyalog közlekedtek, a felszerelésüket fogatolt szekereken szállították. Harcokban közvetlenül nem vettek részt, nem számítottak harcoló alakulatnak, mégis nélkülözhetetlenek voltak mint frontközvetlen egységek. Pelikán Imre zászlós 1942. október 14-én indult szolgálatra egységével a keleti frontra az I. Utász zászlóalj 101. utász századával. Tíz nap alatt 1400 kilométert gyalogoltak, 800 kilométert hóban, hogy elérjék állomáshelyüket, Matijewkát” – tudhattuk meg a tanárnőtől.
„Szerencsére, nagyon sokakkal ellentétben, Pelikán Imre bácsi hazatért és megoszthatta velünk harctéri élményeit. S társait nem feledve, emléket állított itt, a Donát-hegyen. A 8 méteres kereszt tövében elhelyezett urna a doni áttörés helyéről hozott földet őrzi, s az ott elesett barossiak emlékét is ápolja” – tette hozzá Monostoriné Szelecszky Gabriella.
A megemlékezésen Péter Árpád, a helyi Pofosz elnöke olvasta fel saját versét, majd koszorúkat helyeztek el a megjelentek. Az emlékezés virágát elsőként Karsay Ferenc polgármester és Somogyvári Kinga helyezte el a keresztnél. Ezt követően Péter Árpád, a Nagytétényi Polgári Kör, valamint a Budafok-tétényi Baráti Körök Egyesületének elnökei koszorúztak. Végül a barossi iskola nevében Kisbenedek Katalin helyezett el koszorút a kereszthez.
Viszkocsil Dóra
Galéria: Mátyás Tibor